چند ماهی از بیانات حضرت آقا من باب سبک زندگی میگذرد اما گویی همه ی ما فراموش کرده ایم که حضرت آقا چه فرمودند !! ذکر نمیکنم کلام ایشان را زیرا شنیده اید و یا مطالعه کرده اید بیانات را در خصوص سبک زندگی !! نکته ای که برایم جای تامل داشت صفتی بود که حضرت آقا متصف به سبک زندگی کرده بودند و این صفت اسلامی بودن سبک زندگی است و یا بهتر بگویم : سبک زندگی اسلامی !! صفت اسلامی بودن مدتی است که ذهنم را مشغول خود کرده است ! برایم جای سوال داشت که چرا حضرت آقا اسلامی بودن سبک زندگی را مطرح کرد ؟ مگر زندگی ما بر چه سبکی است که باید اسلامی شود ؟؟ واژه ی سبک زندگی اسلامی را که بررسی میکنم ابتدا به ساکن نقطه ی مقابل آن به ذهنم خطور میکند ، سبک زندگی غیر اسلامی !! غیر اسلامی در مقابل اسلامی است ، یعنی نباید سبک زندگی ما غیر اسلامی باشد و به نظرم بیانات حضرت آقا بر این نکته اشاره دارد که باید این نوع سبک زندگی اصلاح شود و تبدیل شود به اسلامی !! واژه ی غیر اسلامی را که بررسی میکنم میرسم به لغت سکولاریسم که به معنای دنیا گرایی است !! غیر اسلامی بودن سبک زندگی میشود همان سبک زندگی سکولاری !! زندگی ای که پایه و اساس آن دنیا و مادیات است ، زتدگی ای که با آخرت ما کاری ندارد ، زندگی ای که دیگر در آن اخلاق و دین راه ندارد !!

به متن جامعه و زندگی مردم که نگاه میکنم  میفهمم که واقعا سبک زندگی خیلی از ما اسلامی نیست و زندگی ما یک نوع سبک  سکولاری دارد !! محور تمام کارهای ما شده است مادیات ! صبح تا شب کار میکنیم اما وقتی برای نماز اول وقت نداریم ، وقتی برای خلوت با خدا نداریم ، وقتی برای قران خواندن نداریم !!وقتی برای خود سازی نداریم ! در زندگی خیلی از افراد بی اخلاقی موج میزند اصلا گویا از اخلاق چیزی به گوششان نخورده است !! غیبت کردن و تهمت زدن که شده است درد و دل کردن !! بخشش و کمک کردن به فقرا فراموش شده است ! همسایه از همسایه هیچ خبری ندارد همسایه ای که وقتی پیامبر اکرم در مورد آن صحبت میکرد عده ای فکر میکردنداز یکدیگر ارث میبرد !! مسخره کردن و استهزاء شده است جزء برنامه های تلوزیونی و روزمره ی ما ! دین و اعتقادات ما رابطه ی مستقیمی با ارزانی و گرانی اجناس دارد ، به قول حضرت استاد مردم با ارزان شدن گوجه نماز خوان میشوند و با گران شدنش بی نماز ! وقتی که اوضاع بر طبق میلشان باشد عابد میشوند و زمانی که بر علیه شان باشد کافر !!

وظیفه ی تصحیح سبک زندگی سکولاری بر عهده ی خواص است ! خواص را میتوان به حوزه و دانشگاه نسبت داد ، این دو مرکز باید سبک زندگی اسلامی را در جامعه نهادینه کنند ! البته لازم قبل از همه چیز این دو مرکز خود از سکولار بودن خارج شود ! اوضاع دانشگاه و برخی از اساتید آن را که میبینم به نظرم میرسد که یکی از عوامل سکولار کردن مردم همین دانشگاه و اساتید آن است ! باید نظام درسی دانشگاه تصحیح شود ، اساتید سکولار دانشگاه بیرون بروند تا بشود اول دانشگاه را پاک کرد بعد جامعه را !! البته در حوزه هم کسانی هستند که سکولار هستند و لذا به همین دلیل حضرت آقا فرمود حوزه ها نباید سکولار باشند !! جمعیت افراد سکولار در حوزه نسبت به دانشگاه بسیار کمتر است ، اما شاید بتوان گفت تاثیر گذاری حوزه بیشتر از دانشگاه  بر مردم است ، و ضروریست هرچه سریعتر حوزه از وجود این سکولار ها پاک شود !!

یکی از عواملی که بسیار تاثیر گذار است در نوع سبک زندگی در بین مردم رسانه است ، در بین  رسانه ها صدا و سیما از نقش بسیار پر رنگی برخوردار است ! این مرکز خود عامل بسیار اصلی در سکولار کردن مردم دارد و خیلی از برنامه هایش بر خلاف مواضع شرعی است !! در مورد صدا و سیما بسیار حرف برای نوشتن است اما راحت بگویم صدا و سیما ول معطل است در این قضایا ....


بیانات حضرت آقا در مورد سبک زندگی اسلامی همان تحولی بود که ایشان تذکر میدادند که باید در علوم انسانی رخ دهد
ایجاد سبک زندگی اسلامی تحول علوم انسانی را در بر دارد


عده ای هستند که شیطان را موحد ترین مخلوق مینامند ، این افراد میگویند شیطان از همه ی موجودات عالم موحد تر است حتی از ملائکه هم بیشتر !! میگویند همین موحد بودن شیطان باعث شد که به آدم سجده نکند ! شیطان فقط خدا را شایسته ی سجده میدانست لذا به همین دلیل بر غیر خدا یعنی آدم سجده نکرد و این دلیلیست بر موحد بودن شیطان !!

این عده گویا قرآن را مطالعه نکرده اند که این چنین تعبیر میکنند از شیطان !! خداوند متعال در قرآن فرموده است : وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِیسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِینَ" ترجمه ی ایه واضح و گویا است که دلیل سجده نکردن شیطان بر آدم تکبر بود نه چیز دیگر !! شیطان دارای صفت رذیله ی تکبر بود و همین صفت باعث شد که از دستگاه بندگی خارج شود و شود دشمن خدا !! شیطانی که هزاران سال رکوع و سجودش به طول می انجامید , شیطانی که به دلیل عبادت های بسیارش در صف ملائکه قرار گرفته بود ، شیطانی که از جن بود اما در مقام ملائکه به سر میبرد ، تنها با صفت تکبر داشتن از این مقام ها به منجلاب پستی و بیچارگی سقوط کرد !!

شیطان دشمن قسم خورده ی انسان است ، او قسم خورده است که انسان ها را به گمراهی و گناه بکشد ، تباه کند ، نابود کند این خلیفه الله را !! شیطان
راه های مختلفی دارد برای از بین بردن انسان از شیوه های مختلفی استفاده میکند ، برای هر فردی شگرد خاصی دارد ! اما یک راهی دارد که برای همه استفاده میکند ، شیطان دوست دارد که آدم ها را از این راه گمراه کند و این راه همان تکبر است ، تکبری که  شیطان را شیطان کرد ! تکبری که باعث شد بر آدم سجده نکند و مورد غضب خدا قرار گیرد ، لذا به همین دلیل شیطان بسیار دوست دارد که از همین راه تکبر انسان ها را نابود کند تا در روز محشر به خداوند خطاب کند من فقط تکبر نداشتم این ادم های خلق شده توسط تو هم به دلیل تکبر جهنمی شدند !!

خیلی باید مواظب بود تا حداقل دچار این صفت شیطانی نشویم ، باید حواسمان جمع باشد که چه طور رفتار کنیم ، نسبت به اطرافیانمان چه طور برخورد میکنیم آیا با آنها از روی تواضع و فروتنی رفتار میکنیم یانه ! آیا نسبت به دوستان خودمان حس برتری داریم یا نه ! نکند خودمان را از دیگران برتر ببینیم ، نکند به دلیل ظاهر زیبا نسبت به دیگران تکبر بورزیم ، نکند چون موقعیت زندگی و خانوادگی یا درسی و .... از دیگران بهتر است دچار تکبر شویم که نابود میشویم !! نکند به دلیل همین ریش گذاشتن ها و چادر پوشیدن ها احساس کنیم نسبت به کسانی که این چیزها را مراعات نمیکنند برتر هستیم !! نکند به خاطر نماز خواندن ها مسجد رفتن ها عبادت ها نسبت به اطرافیانمان حس برتری داشته باشیم !! حدیثی دیدم با این مضمون : اگر کسی فکر کند که بند کفشهایش نسبت به دیگری برتر است این فرد دچار غرور و تکبر است !! با این حدیث فکر میکنم که دیگر باید حساب کار دستمان بیاید و بفهمیم که داستان شوخی نیست !!! شیطان تمام تلاشش را میکند که با کمترین زحمت انسان ها را گمراه کند ، شیطان به خودش زحمت زیادی نمیدهد ، اگر بتواند کسی را در یک استکان کوچک آب خفه کند دیگر سراغ لیوان نمی رود !! چه بسیار افرادی را دیده ایم که از اقیانوس علم و تقوا گذشته اند اما آخر در یک استکان خفه شده اند !!


دکتر سعید جلیلی رئیس جمهور آینده ی ایران است ....
آقایی میگفت خداوند ما را برای عبادت نیافرید !! خداوند ما را خلق نکرد تا فقط نماز و روزه و امثالهم انجام دهید !! او میگفت نماز را که همه ی ملائک میخواندند !! عبادت هایشان بسیار طولانی بود رکوع  هایشان هزاران سال طول میکشید سجده  هایشان که دیگر هیچ !! خیلی بهتر از ما خدا را عبادت میکردند .
آقا میگفت خداوند ما را برای گریه آفرید !! هدف از خلقت ما گریه کردن بود !! خدا ما را آفرید تا اشک بریزیم !! گریه کردن نعمتی بود که خداوند در جان و دل ما نهاد . گریه کردن بهانه ی خوبیست برای خدایی شدن ، برای آسمانی شدن ، برای از غیر بریدن و به خود رسیدن و از آن هم به معبود رسیدن .
 آقا میگفت تا میتوانید گریه کنید تا میتوانید اشک بریزید ، به هر بهانه ای که شده اشک هایتان را جاری کنید ، به چشمهایتان التماس کنید تا اشک بریزند ، همین اشک ها هستند که برایمان آبرو می اورند ، حضرت آدم را یادتان هست چقدر عبادت کرد تا بخشیده شود اما نشد ولی تا هنگامی که اشک بر گونه هایش جاری شد خداوند اورا بخشید ، از خطای او درگذشت !!

ز دوری تو نمردم،چه لاف عشق زنم !!

 که خاک بر سر من باد و مهربانی من ...مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ   |   Designed By Ashoora.ir
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic